İçeriğe geç

BABA SEVGİSİ

 

                                   

Baba figürü bir çocuğun hayatındaki en önemli şeylerden biri değil midir? Hayatımız boyunca koşulsuzca güvendiğimiz nadir insanlardan biridir baba. Kaç yaşında olursak olalım yanımızda olması güç verir bize. Küçük bir çocuk da olsak, kendi başının çaresine bakabilen bir yetişkin de olsak fark etmez. Hele ki kız çocuğuysak…

Bir kız çocuğunun güvendiği ilk erkektir baba. Karşı tarafa güven duygusu babayla gelişir bir kızda. Otoritesini kabullendiğimiz tek kişidir baba. Ne kadar büyürsek büyüyelim onun kuralları hep var olur. Ama bir gerçek daha vardır ki bizim için var olan o kurallar yalnızca bizim için esneyebilirler.

Sevgisi ise bambaşkadır babanın. Varlığı o kadar ısıtır ki içimizi yokluğu telafisi zor yanlışlara sürükleyebilir bizi. Baba sevgisinden mahrum bırakılarak büyüyen bir kız çocuğu o boşluğu başka şeylerle kapatmak isteyebilir bazen. Bu yanlış bazen o kadar ciddi bir hal alır ki hayatının akışını değiştirebilir. Bu yüzdendir ki, tüm çocuklar ama özellikle kız çocukları için büyürken baba sevgisini almak her şeyden önemlidir.

Bir baba için kızı ona altın tepside sunulan bir değerdir aslında. Ama içler acısı bir durum daha vardır ki bazı babalar onu hor görmeyi tercih ederler. Değer vermek bir yana bazen insan yerine bile koymazlar. Ne eğitim, ne çalışma, ne sosyal yaşam… Hiçbir hakkı olamaz kızların onların gözünde. Baba ne isterse onu giyer, ne kadar isterse o kadar okur, ve baba kimi isterse ona eş olurlar.

Ne büyük bir trajedidir ki ülkenin bir yarısında hala süregelen olaylardır bunlar. İster doğu, ister batı, ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın değişemez bir kız çocuğunun hakları. Bizler, burada babalarının prensesleri olarak büyürken, bir yerlerde bırakın prensesliği, köle muamelesi gören kardeşlerimizin olması yakmaz mı canımızı?

Ne büyük çelişkidir ki bir baba, kızının hayatını iyi yönde de kötü yönde de etkileyebilecek güce sahiptir.. Umarım bir gün bu çelişki ortadan kalkar ve tüm kız çocukları hak ettikleri yaşama sahip olurlar.

                                                                                   Dilara Peksaygılı

                                                                                      02/03/2017

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla