İçeriğe geç

TRAKYA ŞİVESİ

 

Cümleten merabayın. Nedenini bilmem ama çocukluğumdan beri şivelere pek bir meraklıyım. Karadeniz, Ege, Antep, Adana, Erzurum… Ama içlerinden en eğlenceli gelen hep Trakya olmuştur. Bu yüzden de verdiğim bir aylık aradan sonra dönüşümü ‘Trakya Şivesi’ konulu bir yazıyla yapmak istedim. Bakalım bir Trakyalı günlük hayatında hangi kelimeleri ne anlamda kullanıyor?

Bir Trakyalı gördüğü köpeği asla ‘hoşt!’ diye kovalamaz. Zaten köpek de hoşttan anlamaz. Trakya köpeğine ‘hoşt’ dersen suratına bön bön bakar. Ama ‘Çü be!’  dersen kaptırıverir bayır aşağıya.

“Te bu kovalak ta yapınıp gelemedi bi türlü.” Cümlesi aslında gösterişe meraklı bir kimsenin hazırlanıp gelemediğini ifade eder. Mesela ‘”Kaç öte be eyy!” şeklinde bir cümle duyuyorsanız karşınızdaki kişi sizden kenara çekilmenizi istiyor demektir.

Bir Trakyalı araba sürmez, aydar. Çevresinde gereksiz bir eşyaya denk geldiğinde onu atmaz. Ya sıpıtır ya da fıydırır. Kenara çekilmez, kaçılır. Merak ettiği bir şeyi kurcalamaz, pırkalar. Bir işi yüzüne gözüne mi bulaştırdın? Şakıttın beya!

Trakya sınırları içerisinde aklı başında olmayan kimse yoktur, “kendiliksiz insan” vardır. Ayçiçeğine gündendi, çocuğa kızan denir. Cin fikirli tabirine uyan biri Şam şeytanıdır onlara göre. Ağabeyleri yoktur, ağaları vardır. Çarşı pazarda fasulye ararsanız bulamazsınız. “Fasille” dir onun adı.

Traktöre motor derler mesela. Sıvı yağ, şırlan yağıdır. Pantolona pantul diyen biriyle karşılaşırsanız bilin ki o Trakyalıdır. Peynire pinir, domatese domatiz derler. Klarnet diye bir enstruman yoktur literatürlerinde. Gırnata denir ona. Biri için kalpazan derlerse sahte para bastığını sanmayın sakın. Yerinden kalkmaya bile üşenen, tembel birisidir sadece.

Dilimizdeki bölgesel farklılıklar yerel güzelliklerimizin birer parçasıdır. Hayatımıza renk katan şeylerdir, ve bence unutturulmamalıdır.

Ne kadar İzmir kızı olsam da bir yanım Trakyalı benim.  Yazının sonuna gelmişken şunu söylemeden geçemeyeceğim ki, oralara sonbahar geldi ama burası hala çok sıcak. Eylül ayının ortasında 36 derece sıcaklık mı olur!?  Farıdım beya!

 

 

 

                                                                                                           Dilara Peksaygılı

                                                                                                              10/09/2017

 

 

 

 

 

 

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla