İçeriğe geç

TEYZEME…

 

Şans… Tabiri kişiden kişiye değişen , kiminin hayatını adadığı, kimininse zerre kadar inanmadığı bir soyutluk… Bazıları için bir eşya haline bürünür, bazıları için bir duygu, bir cümle ,bir insan… Aile ve sağlık ise her insan için değişmez bir şanstır. Benimse bu iki kavram dışındaki en büyük şansım bir insan. Teyzem…

En başta anne yarısıdır teyze. Anne dışında bir tek onda hissedebilirsin aynı şefkati. Anne olmadığı zaman sığınacağın liman olur sana. Kendi evladından ayırmaz asla.

Yeri gelir, en yakın arkadaşın olur teyze. İçini döktüğün, sırlarını paylaştığın, hayallerine ortak ettiğin, sorgulamadan güvendiğin dayanağın olur. Kurduğun en ufak bir hayale bile destektir. Kanadını kırmak isteyenlere inat gözünden bile sakınır seni. Geleceğin için attığın her adımda hissedersin onu yanında.

Kimi zaman en has suç ortağın olur teyze. Sana zarar vermeyeceğine emin olduğu her şeyde destek olur koşulsuzca. Annenden saklamaya çalışsan bile teyze anlar, fark ettirmeden o kollar arkanı. Tehlikenin kıyısından döndürür, büyük yanlışları engeller ama kimselere ses etmez sen üzülme diye.

Gecenin en sessiz vakitlerinde bile kahkahalarla gülebildiğin kişidir teyze. Herkes uyur, ortalığa sessizlik hakim olur ama sizin kahkahalarınız kesilmez. Başladığın konuyu unutur bambaşka konularla noktalarsın sohbeti ama en çok da bu eğlendirir seni. Saçma bile olsa her konuyu konuşabildiğin insanlardandır teyze.

En mutsuz halinde bile sıcacık gülümsemesiyle ısıtır içini. Ne kadar söylenirse söylensin yine de kızamaz sana. Kendini üzmene el vermez gönlü. Ne yapar eder tekrar güldürür yüzünü. Hayatının vazgeçilmezlerindendir. Seni, senden çok düşünen koruyucu iki meleğinden biridir. Böyle şanslılar için de “teyzesinin kopyası”  lafı en güzel iltifatlardan bile değerlidir, çünkü gurur duyarlar teyzelerine benzemekten.

Bazen kimseler anlayamaz ne düşündüğünü, ne hissettiğini, neye kırıldığını… Annene sığınırsın böyle zamanlarda. Ama o kör kalabalığın arasında biri vardır ki yeri geldiğinde içini okur senin. Konuşmadan derdini anlatabileceğin, elini uzatsan tutabileceğin, kalbini kolayca açabileceğin ,  ne olursa olsun güvenebileceğin ,başına gelen en büyük şansındır teyze…

 

 

 

 

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla