İçeriğe geç

BENİM ÖĞRETMENİM

Öğretmeni, bir çocuğun hayatındaki en önemli kişilerden biri değil midir? Daha hayatı yeni yeni keşfetmeye başlamışken tanışır öğrencisiyle, ve ilmek ilmek işler onu. Ne kadar zorlansa da, kendinden ödün vermesi gerekse de vazgeçmez öğrencilerinden. Sıkı sıkıya tutunur mesleğine.

Yeri gelir, badanacı olur benim öğretmenim. Yıkılmaya başlamış köy okullarında öğrencileri düzgün bir ortamda ders görsün diye sınıfları boyar. Yıkılan yerleri onarmak için   elinden gelen her şeyi yapar. Ders için yeterli araç gereç olmayan yerlerde çalışıyor olsa bile yılmaz. Yardım kampanyaları düzenler, öğrencileri daha kolay ders işleyebilsin diye ne gerekiyorsa temin etmeye çalışır.

Fedakardır benim öğretmenim. Aldığı maaş ancak geçimine yetse bile yediğinden içtiğinden arttırır, maaşının bir kısmıyla öğrencilerine kitap alır. Köylerde ahırdan bozma lojmanlarda kalır, taşıma suyla hayatını sürdürür ama bırakıp gitmez orayı. Eğer çalıştığı okul terör bölgesinde ise canı pahasına çalışır. Onca tehlikeye rağmen bırakıp gitmez öğrencilerini.

Öğrencileri için temizlikçi bile olur benim öğretmenim. Terör bölgelerinde okullar yağmalansa, zarar görse bile pes etmez. Her defasında yeniden yapar okulunu. Kırılan camları, masaları, sandalyeleri… Öğrencileri gelmeden tertemiz yapar, sınıfını eski haline çevirir. Kışın soğuğunda öğrencileri üşümesin diye onlar gelmeden sobayı yakar, elektrikler kesilip uzun süre gelmese bile onlar için elinde geleni yapar. Hava şartlarından ötürü yollar kapansa ve mahsur kalsa da yılmadan devam eder.

Öğrencilerinin annesi babası gibidir benim öğretmenim. Onların arkasında durur, hastalanmamaları için elinden geleni yapar, üzüldüklerinde onun içi yanar, yüzlerinde minicik bir tebessüm bile görse dünyalar onun olur.

Benim öğretmenim beni en güzel şekilde temsil eder, geleceğime iyi bireyler kazandırır, çocuklarına tarihimi öğretir, atalarını öğretir, onlara beni anlatır. Peki, ben kim miyim? Ben Türkiye’yim.

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla