İçeriğe geç

DEĞİLSİN

 

İnsan mı düşünceleri esir eder, düşünceler mi insanı? Hangisi esir edendir, hangisi esir düşen? Cevabı fazlasıyla açık aslında. İnsan kendi belirler kaderini. Esir mi olacak, yoksa esir mi alacak? Düşüncelerinin kontrolü tamamen sendedir.

Kafanda kurar kurar kurarsın. Bu süre zarfında tamamen sana aittir onlar. Senin kontrolünde, senin isteğinde… Ne zaman ki canın ister onları kelimelere dökmeye karar verirsin. İşte o saatten sonra kaderin değişir. Esir tuttuğun kelimeler dudaklarından döküldükten sonra esir düşen taraf sen olursun. Dışarıdan duyulduğunda ne anlam ifade edeceğini düşünmediğin kelimeler seni esir alır. Ama sen bunu anlamamakta ısrar edersin. Edersin de… Niye?

Çünkü sen haklısın. Dediğin her şey doğru. Hepsi sonuna kadar hak edilmiş. Çünkü karşındaki senin o güzel keyfine ters düşecek bir hareket yapmış. Bak sen bak! Ne büyük suç ama! Sonucunu düşünmeden söylediğin, yaptığın her şey ona müstahak. Peki. Hani sen kendini insandan sayıp keyfini bozana, canını sıkana istediğini söylüyorsun  ya, karşındaki kişi duyguları olan, gerçek bir insan. Bunun farkında mısın?

Ne istersen yaparsın sen. İster sever, ister söversin. İster pamuklar üstünde tutar, ister yere çarparsın. Paşa keyfin mi istedi kırıp dökersin. O kırdıklarının ne olduğu ise umurunda bile olmaz. Kalbini mi kırmışsın, hayallerini mi yıkmışsın, gururunu mu incitmişsin, sana ne ki. Ne umurunda. Sana dokunan bir tarafı yok sonuçta. İşte tam da burada atladığın bir şey var. Ne hakkın var bunları yapmaya?

Kendinde nasıl bir üstünlük görüyorsun da böyle bir düşünceye sahip olabiliyorsun? Seni de Allah yarattı onu da. Ne farkınız var birbirinizden? Yok. Hiçbir farkınız yok. Bu yüzden de böyle şeyler yapmaya hakkın yok. Karşındakini kırmaya, üzmeye, incitmeye… Onu kötü duruma düşürmeye hakkın yok. Ne düşünürsen düşün, kafanda ne kurarsan kur! Yaptıklarının doğuracağı sonuçlar nasıl umurunda değilse senin düşüncelerin de karşıdakinin umurunda değil. Tabi sana değer veren biri değilse.

Bu yüzden de o güzel düşüncelerini karşındakine belli etmek zorunda değilsin. Bu kadar alçaldığını belli etmek zorunda değilsin.  Onları bencilliğinle boğmak zorunda değilsin. Haklı falan değilsin. Sen. Sen insan bile değilsin…

 

 

 

 

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla