İçeriğe geç

AİLE

                                                                          

Aile ne demek? İnsan bir ailesi olduğunu nasıl anlar? Nasıl aile olunur? Aile olmanın tek şartı kan bağı mıdır? Peki ya aile kelimesinin altında yatan asıl anlam nedir?

Aile güven demektir. Ne durumda olursan ol yanında olduğun bildiğin, varlığını hissettiğindir. “Kimsem yok” dediğinde omzunda hissettiğin eldir. Karanlığın ortasında kaldığında sana yol gösteren fenerdir. En zor zamanında koşup sana yetişendir.

Aile şefkat demektir. Üzüldüğünde, ağladığında, sızladığında seni sarıp sarmalayan kuvvettir. Ağlarken başını yasladığın omuz, en üzgün anında yüzünde oluşan tebessüm sebebidir.

Aile sevgi demektir. Ne yapmış olursan ol senden gitmeyeceğini bildiğindir. Yaptığının karşılığını beklemeden sana yardım eden, gözünden düşen bir damla yaşı yüreğinde hissedendir. Güçsüz hissettiğinde sana kol kanat gerendir.

Yaşayarak öğrenmiş biri olarak söylüyorum ki aile olmak için kan bağı denen şey şart değildir. Ne insanlar gördüm kan bağım olmasına, bir metre ötemde durmasına rağmen gözyaşımı görmeyen, üzüntümü paylaşmayan. Ama ne insanlar tanıdım tek bir bakışımla içimi okuyan, kilometrelerce ötemde olmasına rağmen bir nefes yakınımda olan.

Sadece mutlu anlarınızda yanınızda olan, onun koyduğu kurallar çerçevesinde yaşamanızı buyuran insanlar aileniz olamaz hiçbir zaman. İsterse en yakınınızda olsun, isterse metrelerce uzağınızda. Sizi siz olarak kabul etmeyen, yaptığı her şeyin karşılığını bekleyen, en ufak bir açığınızı yakalamak için didinen hiç kimse ailenizin içinde var olamaz. Çünkü yakınınızda olduğu müddetçe size zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

İşte bu yüzden “ailem” dediği kişileri iyi belirlemeli insan. Her daim güvenebildiği, koşulsuz şartsız yanında olanları tutmalı hayatında . Yoksa zehirli otlar etrafını sardığında gerçek ailesine ulaşmak için hiç yol kalmaz dünyasında.

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla