İçeriğe geç

BİR ASIR

 

 

 

Bundan tam yüz yıl önce bir mum yandı Samsun’da. Zifiri karanlıkta yanan bu mumun cılız ışığı büyüdü, meşale oldu. Meşaleler çoğaldı, ateş oldu. Ateş güçlendi, güneş oldu. Güneş doğdu, yoktan bir ülke kuruldu.

Bir hilal uğruna batan güneşlerin ışığında Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Uyan Türk Gençliği! Bil, bastığın toprağın ne fedakarlıklarla kazanıldığını. Hatırla vatanı uğruna canını veren kahramanları. Öğren geçmişini, yad et Atanı. Bir asır oldu Mustafa Kemal ‘Atatürk’ olalı.

Bak bayrağına. Binlerce şehidin kanı var ay yıldızının etrafında. Unutma; daha on beşinde cepheye koştu yüzlerce fidan, senin hayatın uğruna. Sakarya’nın kana bulanan suyunda kaybolan hayatları, gözünden sakındığı yavrularını kurtuluş uğruna kaybeden anaları unutma. Onların gözyaşı var bu topraklarda. Sen Türk gençliğisin, unutma! Atatürk kurtuluş meşalesini yakalı tam yüz yıl oldu; uyan, uyuma!

Biz Türk istikbalinin evlatlarıyız. Samsun’dan İzmir’e uzanan yolu bir elinde silah, diğer elinde idam fermanıyla yürüyen kahramanın kanındanız. Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta varız. Gençliğe Hitabe’yi vasiyet kabul eder, emanetimize sahip çıkarız. Tarihimizi unutmayız.

Biz Atatürk’ün evlatlarıyız. Hürriyetle doğduk, cumhuriyetle büyüyoruz. Atatürk’le yaşıyor, onun ışığında yürüyoruz.

Tarih:Gazete Yazıları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla